Kontaktuppgifter & Arbetslaget

Kontaktuppgifter & Arbetslaget

Pastorsexpedition för Sätila och Hyssna församlingar:

Församlingshemmet i Sätila
Kyrkstallsvägen 2, 511 69 SÄTILA
0301-45752, fax 0301-42740
satila.pastorat@svenskakyrkan.se

Församlingshemmen:

Sätila: 0301-457 56
Hyssna: 0320-177 56

Kyrkorna:

Sätila: 0301-421 97
Hyssna: 0320-395 63
Ubbhult: 0301-433 71


Arbetslaget

Kyrkoherde
Markus Wallgren
tel: 0301-457 51
sms: 0703-77 86 50
markus.wallgren@satilapastorat.se

 

 

 

_DSC4027-1
Komminister
Johan Danz
tel: 0320-177 51
sms: 0706-75 25 65
johan.danz@satilapastorat.se

 

 

 

Lena HugossonDiakon (Sätila)
Lena Hugosson
tel: 0301-457 55 (Säkrast månd. & torsd. 9-10)
sms: 0724-50 52 30
lena.hugosson@satilapastorat.se

 

 

 

 

imageDiakon (Hyssna)
Lena Sandling
tel: 0320-177 55 (Säkrast tisd. 10-11 & onsd. 9-10)
sms: 0724-50 52 31
lena.sandling@satilapastorat.se

 

 

 

 

 


Kyrkomusiker (Hyssna)
Marie Englund Hyllstam
tel: 0320-177 53
sms: 0724-50 52 32
marie.englundhyllstam@satilapastorat.se

 

 


Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult))
Christina Zetterberg
tel: 0301-457 53
sms: 0724-50 52 33
christina.zetterberg@satilapastorat.se

 

 


Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult)
Seth-Reino Ekström
tel: 0301-457 43
sms: 0724-50 52 34
seth-reino.ekstrom@satilapastorat.se

 

 

 

 


Församlingspedagog
Gunilla Dotevall
tel: 0301-457 54
sms: 0724-50 52 35
gunilla.dotevall@satilapastorat.se

 

 


Församlingsassistent
Mathias Ahlström
tel: 0301-457 44
sms: 0724-50 52 36
mathias.ahlstrom@satilapastorat.se

 

 

 

 

amieFörsamlingspedagog(Hyssna)
Amie Holmqvist
tel: 0320-177 54
sms: 0724-50 52 37
amie.holmqvist@satilapastorat.se

 

 

Marijke Johansson
Kamrer
Marijke Hallencreutz
tel: 0301-457 52
marijke.hallencreutz@satilapastorat.se

 

 

 

DSCN3523

 

Assistent
Ann-Sofie Hynell
tel: 0301-457 58
ann-sofie.hynell@satilapastorat.se

 

 

 


Kyrkvaktmästare (Sätila)
Lars-Ove Bengtsson
tel: 0301-457 59
lars-ove.bengtsson@satilapastorat.se

 

 

 

Sven RolföKyrkvaktmästare (Sätila)
Sven Rolfö
tel: 0301-457 49
sven.rolfo@satilapastorat.se

 

 

 

 

 

 

jonasKyrkvaktmästare (Hyssna)
Jonas Andersson
tel: 0320-177 59
jonas.andersson@satilapastorat.se

 

 

 

 

 

DSCN3564
Kyrkvaktmästare (Hyssna)
Bengt Andersson
tel: 0320-177 58
bengt.andersson@satilapastorat.se

 

 

 


Kyrkvaktmästare & barnledare (Ubbhult)
Martin Mattsson
tel: 0301-457 57
martin.mattsson@satilapastorat.se

 

 

 


Församlingsvärdinna (Sätila)
Kerstin Karlsson
tel: 0301-457 40

kerstin.karlsson@satilapastorat.se

 

 

 

_DSC4051-1
Församlingsvärdinna och barnledare (Hyssna)
Gunilla Andersson
tel: 0320-177 50
gunilla.andersson@satilapastorat.se