Kontaktuppgifter & Arbetslaget

Pastorsexpedition för Sätila och Hyssna församlingar:

Församlingshemmet i Sätila
Kyrkstallsvägen 2, 511 69 SÄTILA
0301-45752, fax 0301-42740
satila.pastorat@svenskakyrkan.se

Församlingshemmen:

Sätila: 0301-457 56
Hyssna: 0320-177 56

Kyrkorna:

Sätila: 0301-421 97
Hyssna: 0320-395 63
Ubbhult: 0301-433 71


Arbetslaget

Kyrkoherde
Markus Wallgren
tel: 0301-457 51
sms: 0703-77 86 50
markus.wallgren@satilapastorat.se

Komminister
Johan Danz
tel: 0320-177 51
sms: 0706-75 25 65
johan.danz@satilapastorat.se


Diakon (Sätila)

Lena Hugosson
tel: 0301-457 55 (Säkrast månd. & torsd. 9-10)
sms: 0724-50 52 30
lena.hugosson@satilapastorat.se


Diakon (Hyssna)
Från mitten av augusti:
Annelie Wallgren
tel: 0320-177 55
sms: 0724-50 52 31
annelie.wallgren@satilapastorat.se

Kyrkomusiker (Hyssna)
Marie Englund Hyllstam
tel: 0320-177 53
sms: 0724-50 52 32
marie.englundhyllstam@satilapastorat.se

Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult)
Christina Zetterberg
tel: 0301-457 53
sms: 0724-50 52 33
christina.zetterberg@satilapastorat.se

Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult)
Seth-Reino Ekström
tel: 0301-457 43
sms: 0724-50 52 34
seth-reino.ekstrom@satilapastorat.se

Församlingspedagog
Gunilla Dotevall
tel: 0301-457 54
sms: 0724-50 52 35
gunilla.dotevall@satilapastorat.se

Församlingsassistent
Mathias Ahlström
tel: 0301-457 44
sms: 0724-50 52 36
mathias.ahlstrom@satilapastorat.se

Församlingspedagog(Hyssna)
Amie Holmqvist
tel: 0320-177 54
sms: 0724-50 52 37
amie.holmqvist@satilapastorat.se

Kamrer
Marijke Hallencreutz
tel: 0301-457 52
marijke.hallencreutz@satilapastorat.se

Assistent
Ann-Sofie Hynell
tel: 0301-457 58
ann-sofie.hynell@satilapastorat.se

Kyrkvaktmästare (Sätila)
Lars-Ove Bengtsson
tel: 0301-457 59
lars-ove.bengtsson@satilapastorat.se

Kyrkvaktmästare (Sätila)
Sven Rolfö
tel: 0301-457 49
sven.rolfo@satilapastorat.se

Kyrkvaktmästare (Hyssna)
Jonas Andersson
tel: 0320-177 59
jonas.andersson@satilapastorat.se

Kyrkvaktmästare (Hyssna)
Bengt Andersson
tel: 0320-177 58
bengt.andersson@satilapastorat.se

Kyrkvaktmästare & barnledare (Ubbhult)
Martin Mattsson
tel: 0301-457 57
martin.mattsson@satilapastorat.se

Församlingsvärdinna (Sätila)
Kerstin Karlsson
tel: 0301-457 40
kerstin.karlsson@satilapastorat.se

Församlingsvärdinna (Hyssna)
Gunilla Andersson
tel: 0320-177 50
gunilla.andersson@satilapastorat.se