Kontaktuppgifter & Arbetslaget

Kontaktuppgifter & Arbetslaget

Pastorsexpeditioner:

Sätila:
Kyrkstallsvägen 2, 511 69 SÄTILA, onsdag, 10-12 & fredag, 9-12
0301-45752, fax 0301-42740
satila.pastorat@svenskakyrkan.se

Hyssna:
Hålsjövägen 5, 511 68 HYSSNA
0706-752565 eller 0320-17751, fax 0320-398 58
hyssna.forsamling@svenskakyrkan.se

Församlingshemmen:

Sätila: 0301-45756
Hyssna: 0320-17756

Kyrkorna:

Sätila 0301-421 97
Hyssna 0320-395 63


Arbetslaget

Kyrkoherde
Markus Wallgren
0301-45751 eller 0703-778650
markus.wallgren@satilapastorat.se

 

 

 

 

_DSC4027-1
Komminister
Johan Danz
0320-17751 eller 0706-752565
johan.danz@satilapastorat.se

 

 

 

 

Lena HugossonDiakon (Sätila)
Lena Hugosson
0301-45755 (Säk. månd.& torsd.9-10)
lena.hugosson@satilapastorat.se

 

 

 

 

imageDiakon (Hyssna) – Lena Sandling
0320-17755.
Hon har telefontid tisdagar 10-11 och onsdagar 9-10. Det går också att maila henne på lena.sandling@satilapastorat.se.

 

 

 

 

 

 

 

 


Kyrkomusiker (Hyssna)
Marie Englund Hyllstam
0320-17753
marie.englundhyllstam@satilapastorat.se

 

 

 

 


Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult))
Christina Zetterberg
0301-45753
christina.zetterberg@satilapastorat.se

 

 

 

 


Kyrkomusiker (Sätila, Ubbhult)
Seth-Reino Ekström
0301-45743
seth-reino.ekstrom@satilapastorat.se

 

 

 

 

 


Församlingspedagog
Gunilla Dotevall
0301-45754
gunilla.dotevall@satilapastorat.se

 

 

 

 


Församlingsassistent
Mathias Ahlström
0301-45744
mathias.ahlstrom@satilapastorat.se

 

 

 

 

 

 

amieFörsamlingspedagog(Hyssna)
Amie Holmqvist
0320-17754
amie.holmqvist@satilapastorat.se

 

 

 

 

Marijke Johansson
Kamrer
Marijke Hallencreutz 0301-45752
marijke.hallencreutz@satilapastorat.se

 

 

 

 

DSCN3523

 

Assistent
Ann-Sofie Hynell
0301-45758
ann-sofie.hynell@satilapastorat.se

 

 

 

 


Kyrkvaktmästare (Sätila)
Lars-Ove Bengtsson
0301-45759 Säkr. tisd & torsd 9.00-9.30
lars-ove.bengtsson@satilapastorat.se

 

 

 

 

 

Sven RolföKyrkvaktmästare (Sätila)
Sven Rolfö
0301-45749 Säkr. tisd & torsd 9.00-9.30

 

 

 

 

 

 

 

jonasKyrkvaktmästare (Hyssna)
Jonas Andersson
0320-17759
jonas.andersson@satilapastorat.se

 

 

 

 

 

 

DSCN3564
Kyrkvaktmästare (Hyssna)
Bengt Andersson
0320-17758
bengt.andersson@satilapastorat.se

 

 

 

 

 


Kyrkvaktmästare & barnledare (Ubbhult)
Martin Mattsson
0301-45757
martin.mattsson@satilapastorat.se

 

 

 

 


Församlingsvärdinna (Sätila)
Kerstin Karlsson
0301-45740

 

 

 

_DSC4051-1
Församlingsvärdinna och barnledare (Hyssna)
Gunilla Andersson
0320-17750
gunilla.andersson@satilapastorat.se